Багато батьків і педагоги задаються питанням: «Як навчити дитину молитися, а не просто бути присутнім у храмі?». Дитина може, стежити за підсвічниками у храмі, а може … служити Богові співом на кліросі. Так, звичайно ж, не відразу. Нелегка праця по створенню дитячого церковного хору, як кліросу, взяла на себе матінка Наталія Мільошкіна.

Дитячий хор «Радуйся» при лікарняному храмі свв. Косьми і Даміана Римських почав своє існування в 2008 році. Перша репетиція відбулася 4 жовтня, в день пам’яті свт. Димитрія Ростовського. Прийшли діти від 4 до 7 років.

З перших занять юні хористи розучували не тільки пісеньки, але і найпростіші богослужбові піснеспіви (єктенії, антифони, Трисвяте), освоювали тропарні гласи. Вже через рік занять діти другим кліросом почали співати на літургії, і тепер вони не уявляють собі недільного дня без участі в богослужінні.

Великою радістю і духовним зміцненням для хору стала участь у дитячих літургіях, що проходили щомісяця в Свято-Андрії-Володимирському храмі при кафедральному соборі. Тут вони особливо глибоко відчули літургію як єдину безперервну молитву, щр потребує всі душевні сили, всю увагу.

Більшість хористів освоїли навички церковного читання – годин, Апостола, молитов до Святого Причастя. За ці роки діти вивчили безліч святкових піснеспівів (різдвяних, великодніх та інших), освоїли молебни та панахиди. З благоговінням і радістю не раз співали на архієрейських службах (в т.ч. на освяченні храму), відвідували Києво-Печерську та Почаївську Лаври, інші обителі і храми.

Спільні паломницькі поїздки надають можливість поспілкуватися, зіспіватися, збагатити репертуар, познайомитися з різними співочими традиціями. А ще діти на практиці переконуються, що потрібно не тільки прагнути до музичної досконалості, але виховувати в собі щире, глибоке, побожне ставлення до кліросного служіння.

Колектив веде і місіонерську діяльність – на свята виступає в дитячому відділенні Інституту Раку, в школі-інтернаті №11, на благодійних концертах.

З особливим піднесенням діти зустрічають Різдво – співають колядки, діляться радістю з великою кількістю різних людей.

Репертуар колективу багатий і різноманітний. Його виконавська майстерність не раз зазначалося дипломами на різних фестивалях. Давав дитячий церковний хор і сольні концерти *.

Зараз у хорі вже не 7, як на початку, а більше 60 дітей, включаючи початківців. Особливістю хору є те, що більшість його учасників – діти з багатодітних сімей.

Як всі звичайні діти, юні хористи люблять не тільки співати. Багато відвідують музичну, художню школи, спортивні секції, беруть участь (і перемагають) в олімпіадах і конкурсах, грають у виставах і в футбол, їздять на пікніки. Діти знаходять собі друзів за інтересами і нахилам.

Назва «Радуйся» закріпилося за церковним колективом у 2014 році. У ньому відбивається євангельський заклик апостола Павла: «Завжди радійте», багаторазово засвоєний в літургійної традиції **. Відповідно, улюблена колядка хору – відома середньовічна колядка «Gaudete» в авторизованому перекладі на церковнослов’янську – є свого роду гімном хору.

Що дає нам хор?

Творці хору першочерговим завданням ставили виховання дітей, їх воцерковлення, прищеплення любові до богослужіння і Церкви. Матушка Наталія часто нагадує дітям, що ні прекрасний голос, ні ідеальний слух не є головною умовою, щоб нести кліросний послух. Навпаки, вони можуть виявитися перешкодою, породжуючи марнославство і недбалість. Потрібні зібраність, уважність, побожне ставлення до самого богослужіння. Спів має бути справжньою молитвою. «Співайте Богові нашому, співайте, співайте Цареві нашому, співайте!» – Улюблений прокимен матінки. Головне, що дає дітям хор – можливість співом послужити Богу.

* У галереї-ризниці «Чудотворні ікони Афону»

** Цей заклик повторюється у величезній кількості святкових стихир і є невід’ємною частиною будь-якого акафісту.